PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 

Zbulohet supernova me e vjetër në univers, me moshë 12 miliardë vite dritë!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Mosha : 29
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Zbulohet supernova me e vjetër në univers, me moshë 12 miliardë vite dritë!   Tue Nov 13, 2012 5:56 am

Është supernova më lashtë e zbuluar ndonjëherë, citon alb-observer.com, pasi përbënë një nga faktet më tronditëse për astronominë bashkëkohore, e cila shpesh herë i duhet të rishikojë datat dhe njohuritë e saja të deri tanishme!

Një ekip ndërkombëtarë astronomësh, zbuluan një supernova e cila ndodhi 1.5 vite dritë pas krijimi të Universit.

Pak kohë më parë ishte njoftuar zbulimi i një tjetër supernove e cila datonte 3 miliardë vite dritë pas krijimit të universit. QË të dy këto supernova pohojnë astronomët, i përkasin një lloji të panjohur deri më tani shpërthimi ylli, që është quajtur “hyper i ndritshëm supernova”.
Shkëlqimi i një shpërthimi “hyper i ndritshëm supernova”, është nga 10 deri në 100 herë më i fuqishëm nga supernovat e “zakonshme”.

Proceset që zhvillohen në yjet që shndërrohen në hyper të ndritshëm supernova, si dhe shkak i shkëlqimit të fuqishëm dhe kohëzgjatjes të tyre pas shpërthimit, përbënë elemente studimi për shkencëtarët.
Raporti i këtij studimi dhe zbulimi njëkohësisht është publikuar në inspektimin shkencor “Nature”

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zbulohet misteri i Trekëndëshit të Bermudeve? (Foto)
» E pabesueshme – në Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» ALMA MALE:Zbulohet karikatura kunder copetimit te Shqiperise ne 1913
» Gjon Neçaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Nako Spiru, zbulohet dëshmitari që pa skenën e vrasjes së ish-ministrit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: