PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Misteri i Sfinksit zhytet edhe disa mijëra vjet më parë…

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Misteri i Sfinksit zhytet edhe disa mijëra vjet më parë…   Mon Nov 12, 2012 3:50 am

Misteri i Sfinksit zhytet edhe disa mijëra vjet më parë…Sfinksi i madh i Gizës, shpesh herë i referohemi thjesht si Sfinks, është një statujë e cila pasqyron një Sfinks (qenie mitike e cila ka trup luani dhe kokë njeriu) në pozicion të qëndrueshëm.

Kjo statujë, në plejadën e Gizës në Egjipt dhe brenda në nekropolin e saj të famshëm.
Me një gjatësi prej 73.5 metrash, gjerësi 6 dhe lartësi 20.22 metrash, përbën statujën më të madhe monolite në botë. Është gjithashtu dhe statuja më e lashtë i tipit memorialë dhe konsiderohet se u ndërtua nga Egjiptianët e lashtë të Mbretërisë së Vjetër gjatë sundimit të Faraonit Khafre 2558 – 2532 para erës së re!

Ky dokumentar parqet fakte gjeologjike që tregojnë se statuja më e famshme në botë, Sfinksi Gjigand i Egjiptit, mund të jetë me mijëra vjet më e vjetër sesa ato që ne kemi mësuar deri më sot për të!

Si ishin blloqet gëlqerore 200 tonësh dhe si ato vendoseshin për ndërtimin e Tempullit të Sfinksit?

John Anthony West, me një ekip sizmologësh, me në krye profesorin Robert Schoch nga Universiteti i Bostonit, zbuluan një katror në një lakim nën njërës prej këmbëve të Sfinksit dhe sipas specialistëve, nuk duket të jetë një formacion natyral!

Gjithashtu, në dokument përfshihen dhe shumë ngjarje rreth misterit të kësaj statuje gjigande që ka mallëngjyer botën mbarë dhe se janë me qindra e mijëra shkencëtarët e të gjitha kategorive që mundohen t’i japin një shpjegim apo një zgjidhje këtij misteri mijëravjeçarë…!/alb-observer.com/

Për më shumë ndiqni dokumentin në vijim:

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Misteri i Sfinksit zhytet edhe disa mijëra vjet më parë…
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» DISA ASPEKTE TË EPIKËS HISTORIKE NË KËNGËT POPULLORE SHQIPTARE
» Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo
» Dyshohet se me armën që u vra Xhemajl Mustafa, u plagosën edhe Fetah Rudi e Ejup Visoka
» Nuk heqin dorë nga greva edhe pse janë të rraskapitura
» Lajme mbi rezultatet e zgjedhjeve:Edhe PD-ja edhe PS-ja kane filluar te festojne fitoren!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: