PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 

Zbulohet misteri i zhdukjes së qytetërimit Maya!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Mosha : 28
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Zbulohet misteri i zhdukjes së qytetërimit Maya!   Sun Nov 11, 2012 7:05 am

Një ekip shkencëtarësh të specifikuar në fushën e antropologjisë, pas një studimi disa vjeçar, arritën në përfundimin se shkaqet e zhdukje së një prej qytetërimeve më të mistershme dhe më shumë diskutuar të botës, ai i Maya-ve, kanë ardhur si pasojë e ndryshimit klimaterik…!

Sipas raportit të shkencëtarëve, citon alb-observer.com, si rezultat i thatësirave të gjata, të shkaktuara nga ndryshimi klimaterik, nisi zhdukja e qytetërimit Maya, pasi nga thatësira e tejzgjatur filluan konflikte të ashpra shoqërore për të siguruar elementët më jetësorë.

Sipas këtij studimi, që grumbulloi një sërë të dhënash të fuqishme, sidomos ato të ndryshimit klimaterik dhe kushteve që mbizotëronin aso kohe në Belize, zona e civilizimit Maya që lulëzoi në periudhën midis 300 pas Krishtit dhe 1000 pas Krishtit. Raporti mbulon një periudhë kohore prej 2,000 vjetësh.

Raporti i shkencëtarëve u publikua javën e shkuar në inspektimin shkencor “Science”, ku në të cilën ata shpjegonin dhe analizonin të dhënat e gjetura në stalagmite të lashtë, por dhe një grumbulli material shkencor të pasur, të mbledhur nga vetë Maya

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zbulohet misteri i Trekëndëshit të Bermudeve? (Foto)
» Veshja popullore myzeqare, drejt zhdukjes
» E pabesueshme – në Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» ALMA MALE:Zbulohet karikatura kunder copetimit te Shqiperise ne 1913
» Gjon Neçaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: