PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet misteri i zhdukjes së qytetërimit Maya!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Zbulohet misteri i zhdukjes së qytetërimit Maya!   Sun Nov 11, 2012 7:05 am

Zbulohet misteri i zhdukjes së qytetërimit Maya!Një ekip shkencëtarësh të specifikuar në fushën e antropologjisë, pas një studimi disa vjeçar, arritën në përfundimin se shkaqet e zhdukje së një prej qytetërimeve më të mistershme dhe më shumë diskutuar të botës, ai i Maya-ve, kanë ardhur si pasojë e ndryshimit klimaterik…!

Sipas raportit të shkencëtarëve, citon alb-observer.com, si rezultat i thatësirave të gjata, të shkaktuara nga ndryshimi klimaterik, nisi zhdukja e qytetërimit Maya, pasi nga thatësira e tejzgjatur filluan konflikte të ashpra shoqërore për të siguruar elementët më jetësorë.

Sipas këtij studimi, që grumbulloi një sërë të dhënash të fuqishme, sidomos ato të ndryshimit klimaterik dhe kushteve që mbizotëronin aso kohe në Belize, zona e civilizimit Maya që lulëzoi në periudhën midis 300 pas Krishtit dhe 1000 pas Krishtit. Raporti mbulon një periudhë kohore prej 2,000 vjetësh.

Raporti i shkencëtarëve u publikua javën e shkuar në inspektimin shkencor “Science”, ku në të cilën ata shpjegonin dhe analizonin të dhënat e gjetura në stalagmite të lashtë, por dhe një grumbulli material shkencor të pasur, të mbledhur nga vetë Maya


_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulohet misteri i zhdukjes së qytetërimit Maya!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme – në Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Cakrani i Fierit, fshati që fsheh thesaret e mbretërve ilirë të Jugut
» Gjon Neçaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Nako Spiru, zbulohet dëshmitari që pa skenën e vrasjes së ish-ministrit
» Baki Ymeri:MAGJIA E KRISHTËRIMIT DHE DRITA E DASHURISË

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: