PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shkencetaret thone se ka prova qe Yeti ekziston

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Shkencetaret thone se ka prova qe Yeti ekziston   Sun Nov 04, 2012 8:24 pm

Shkencetaret thone se ka prova qe Yeti ekziston


Testet me te fundit te ADN-se mbi qime qe jane gjetur ne Siberi, mund te provojne ekzistencen e "Abominabile Snowman" apo "Yeti".

Tre teste te ndara ADN-je mbi qimen kane raportuar qe vinte nga nje 'krijese e ngjashme me njeriun, qe ende nuk eshte nje Homosapiens por megjithate eshte i lidhur me njeriun me afer nga sa eshte majmuni.'

Gjuetaret e Yeti-ve deklarojne qe ADN-ja e Yeti-ve eshte me pak se 1% e ndryshme nga ADN-ja njerezore.

Testet e ADN-se jane bere neper universitete ne Moske, San Peterburg, dhe Idaho ne Shtetet e Bashkuara. Ne fakt edhe nje test tjeter ADN-je po behet ne Mbreterine e Bashkuar.

"Ne kishim dhjete mostra qimesh per te studiuar, dhe kemi arritur ne perfundimin qe ato i perkasin nje gjitari por jo njerezor, dhe asnje prej kafsheve qe njihen ne zonen ku jane gjetur qimet, si nje ari, ujk, apo ndonje kafshe tjeter." - tha Profesori Valentin Sapunov, i Russian State Hydrometeorological Institute.

"Ishte nje dege e universitetit tone ne St Peterburg qe beri nje test ADN-je. dhe Zoological Institute of Russian Academy of Sciences. Testet jane performuar nga laboratori i mikroskopise elektronike dhe laboratori i klasifikimit molekular gjeneologjik."

Qimet e Yeti-t jane gjetur ne shpellen Azasskaya ne Siberi nga Dr Igor Birtsev, mbeshtetesi me i madh i teorise se eksiztences se Yeti-ve ne Rusi.

Megjithate shume skeptike mendojne qe ky eshte vetem nje mashtrim i perpunuar mire. Dhe ne fakt kjo eshte edhe ajo qe sugjeron Siberian Times.

"Une dyshoj qe ata kane arritur te bejne teste ADN-je mbi qimet e gjetura ne Shpellen Azasskaya, dhe dyshoj qe te ata te kene zbuluar se sa prane eshte Yeti me njerezit ne lidhje me ADN-ne e tyre."

"Kjo gje nuk eshte bere ende ne asnje vend te botes. Une e kuptoj qe ata mund te kuene punuar me mikroskope elektronike, por a e kane krahasuar me mostra te tjera? Nuk jam i sigurt. Prandaj edhe jam skeptik persa i perket konkluzioneve te nxjerra nga Valentin Sapunov."

Edhe vete personi qe gjeti qimet e Yeti-t i apasionuari pas tyre mendon ashtu si Siberian Times.

Nderkohe, shkencetaret nuk kane deklaruar akoma asgje ne lidhje me keto akuza qe behen drejt tyre. Por nga ana tjeter cfare do te perfitonin shkencetaret po te benin nje mashtrim te tille? Mjafton vetem fama e ketij zbulimi qe ata te hedhin poshte vlerat e tyre si shkencetare?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Shkencetaret thone se ka prova qe Yeti ekziston
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nuk kemi besuar se ekziston një organizim kaq i mirë i FFSHGJ-së dhe i klubeve shqiptare në Gjermani

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: