PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 New Horizons qe po ploteson udhetimin drejt Plutonit mund te jete ne rrezik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: New Horizons qe po ploteson udhetimin drejt Plutonit mund te jete ne rrezik   Mon Oct 29, 2012 11:49 pm

New Horizons qe po ploteson udhetimin drejt Plutonit mund te jete ne rrezik


Anija kozmike e NASA-s, New Horizons pothuajse i ka bere shtate vjet nga udhetimi i saj 9 vjecar e gjysem permes sistemit diellor per te eksploruar Plutonin dhe sistemin e tij te Henave. Vetem dy vjet me vone, ne janar te vitit 2015, do te filloje operimet e afrimit, qe do te kulminojne ne nje afrim me Plutonin ne 14 korrik 2015, dhe me kete do te jete ekplorimi i pare i nje planeti ne Kuiper Belt.

Nderkohe qe New Horizons ka udhetuar permes hapesires, ekipi i shkencetareve eshte shqetesuar shume ne lidhje me mundesine e mbeturinave te rrezikshme qe mund te jene duke orbituar ne sistemin e Plutonit duke i vene ne rrezik anijen kozmike dhe qellimet e saj eksploruese.

"Ne kemi zbuluar gjithmone e me shume Hena qe orbitojne rreth Plutonit; deri tani numerimi ka arritur ne pese Hena." - thote Alan Stern, heturs kryesor ne misionin New Horizons dhe dhe zevendes president i asociuar i Space and Engeneering Division tek Southwest Research Institute.

"Dhe ne kemi arritur ne vleresimin qe keto Hena, si edhe te tjera qe nuk jane zbuluar akoma, veprojne si gjenerues mbetjesh duke e populluar sistemin e Plutonit me mundesi perplasje ndermjet Henave dhe objekteve te vogla te Kuiper Belt."

"Per shkak se anija kozmike po udheton shume shpejt; me shume se 30.000 milje ne ore, nje perplasje me nje gur fare te vogel, apo edhe me nje grimce me madhesi 1 milimeter mund te pengonte apo edhe ta shkaterronte New Horizons." - shtoi shkencetari i Projektit New Horizons, Hal Weaver, i Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory.

Ekipi i New Horizons eshte tashme duke perdorur cdo mjet te mundshem, qe nga simulimet e sofistikuara me kompiuter per te percaktuar stabilitetin e mbetjeve qe orbitojne rreth Plutonit, dhe deri tek teleskopet gjigande, dhe Teleskopi Hubble, pra jane duke perdorur cdo menyre qe mund te mendojne qe tre kerkojne per mbetje qe orbitojne Plutonin.

Ne te njejten kohe, ekipi po zbulon dhe po percakton rrge dhe itenerare me te largeta per ne sistemin e Plutonit qe do te vononte paksa misionin por te pakten do te evitonte perplasje te rrezikshme per anijen kozmike, itenerare keto qe do te perdoren nese zbulohet qe plani i fluturimit i tanishem eshte shume i rrezikshem.

"Ne jemi te shqetesuar se Plutoni se bashku me Henat e tij, objekt i kerkimit tone, mund te jete pak si nje Vejushe e Zeze," - thote Stern.

"Ne jemi duke bere plane qe te mos i afrohemi me shume nga sa eshte e nevojshme. Nga ajo qe kemi kuptuar, ne mund te plotesojme objektivat tone kryesore edhe nese ne fluturojme nga nje distance sigurie nga Plutoni. Megjithese ne do te preferonim te afroheshim me shume, te qendruarit me larg Plutonit eshte me e preferueshme sesa te perballemi me nje tufe mbetjesh te rrezishme qe mund te jene duke orbituar prane Plutonit ne sistemin e tij kompleks te Henave." - shtoi Leslie Young, i Southwest Research Institute.

"Ne mund te mos e dime nese do te duhet te fluturojme ne nje distance me te sigurte deri ne 10 dite perpara se te arrijme tek Plutoni". - tha Stern.

Do te mjaftonte vetem nje moment i vogel dhe i gjithe misioni shkaterrohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
New Horizons qe po ploteson udhetimin drejt Plutonit mund te jete ne rrezik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Murat Jashari: Kosova drejt humnerës
» Frank Shkreli: Bashkimi i Kombit - Enderra qe nuk shuhet
» Bleron Baraliu:Vetëvendosje ka të drejtë te Dheu i Bardhë!
» Kërkesë për sqarimin e drejtë dhe gjithanshëm të rrethanave të vdekjes së të ndjerit Dedë GECAJ në burgun regjional hetues të St. Galen-it në Zvicër
» Shpresa Krasniqi:FJALA E RASTIT E MBREMJES PERKUJTIMORE NE NENTEVJETORIN TE NDERRIMIT JETE TE BABAIT TIM(HAXHI KRASNIQI)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: