PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njerezit e shpellave ne Kine

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Njerezit e shpellave ne Kine   Fri Oct 19, 2012 1:01 am

Njerezit e shpellave ne Kine ushqeheshin me panda


Simboli shume i dashur i Kines, Panda, ne fakt ne kohet antike mund te kete qene pare me nje sy krejtesisht tjeter, ndryshe nga si shihet tani.

Eshte ironike se si, sipas nje studimi te fundit, ne te kaluaren ne i luftonim per t'i ngrene pandat, ndersa tani luftojme per mbijetesen e tyre.

Nje studim i fosileve te gjetura te pandave te shume kohe me pare, tregoi qe Kinezet ne te shkuaren i hanin pandat. Ndersa tani pandat jane quajtur si "thesaret kombetare" te Kines.

Shkencetari Wei Guangbiao thote qe njerezit i kane ngrene pandat ne zonen qe tani eshte pjese e qytetit Chongqing ne pjesen jug-perendimore te Kines nderkohe qe pandat jetonin ne malet e rajonit perpara 10.000 deri ne 1 milion vjet me pare.

Wei Guangbiao, drejtues i Institute of Three Gorges Paleoanthropology ne muzeun e Chongqing dhe bashkeautor i librit shume te shitur "Origjina e pandave gjigande", ishte personi qe studioi fosilet dhe zbuloi gjetjet e tij tek nje gazete.

Ai tha qe shume prej fosileve qe jane gjetur te pandave tregojne fatkeqesisht qe "pandat nje here e nje kohe, ne ate kohe therreshin per vdekje nga njerezit".

Ne Chongqing Morning Post Wei Guangbiao tha: "Ne kohet primitive njerezit nuk do te brisnin kafshe qe nuk do tu sherbenin atyre per dicka. Keshtu qe keto panda qe ato kane vrare duhet te perdoreshin si ushqim."

"Ne kemi studiuar shume pjese dhe shume mostra te fosileve te pandave te gjetur te varrosur ne Chongqing neper vendet qe dikur jetonin njerezit." - ka thene shkencetari per agjensine e lajmeve shteterore Xinhua.

Sipas tij, njerezit e koherave te shkuara e perdornin gjuetine e kafsheve per tu ushqyer dhe nuk do te kishte arsye tjeter pse do i kishin vrare keto panda.

Megjithate ai ve ne dukje qe ne ate kohe pandat nuk kane qene te njejte me andat qe jane ne ditet e sotme. Pandat qe ne shohim sot jane kafshe shume te bukura por gjigande. Ndersa pandat qe gjuanin ne koherat antike njerezit nuk ishin kaq te medha. Njerezit e shpellave ushqeheshin me panda qe ne ate kohe kane qene shume me te vegjel nemadhesi se sa pandat e sotme.

Qeveria Kineze investon shume para ne studimin e specieve te vjetra dhe sidomos te pandave si edhe per te siguruar mbijetesen e tyre. Numri i pandave eshte shume i ulet, rreth 1600 dhe jane shume te rrezikuar per zhdukje. Me shume se 300 panda jetojne te mbyllur, me se shumti ne programet e mbareshtimit Kineze.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Njerezit e shpellave ne Kine
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia e lashtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: